hakkımızda

2018 senesinin bahar aylarıydı. Mezun olmamın üzerinden neredeyse 20 sene geçmiş, 20 senelik satış tecrübesi biriktirmiştim. Bu sürenin yarısı aktif satış, diğer yarısı ekip yöneticiliğiyle geçmişti. Biriktirdiğim tecrübeler arasında sigorta, otomotiv, enerji, bilişim, otomasyon ve turizm sektörleri vardı. Mikro ölçekli tek odalı bir şirkette de çalışmıştım, New York borsasında işlem gören bir dünya devinde de. Türkiye’nin sayılı holdinglerinden birinde de tecrübem olmuştu, Ankara’nın şehir siluetinde yer alan bir otelde de. Yolumun kesiştiği her firma satış felsefeme ayrı bir renk katmıştı. Koç Holding’in kurumsallığı, Ingersoll Rand’ın global vizyonu, Sheraton’ın misafire hizmet anlayışı ve daha niceleri…

Ben satış yapmayı çok sevdim. Çünkü sürekli yeni insanlarla tanışmak, tanıştığım insanların hayatında bir sorunu çözmek, yaşamlarını kolaylaştırmak hoşuma gidiyordu. Stokta biriken ürünü eritmek için değil, müşterimin ihtiyacını gidermek, ona bir fayda sağlamak için satış yaptım. Yönettiğim veya eğitim verdiğim ekipleri de satış yaparken ihtiyaca odaklanmaları, fayda sağlamayı hedeflemeleri için yönlendirdim.

Son yıllarda gözlemlediğime ve tanıştığım girişimcilerden de teyit ettiğime göre; çok iyi fikirlerin, yenilikçi çözümlerin birçoğu ticari yaşamda tutunamıyor. Gördüm ki bu durumun temel sebepleri arasında pazarı yeterince incelememek, iş planı hazırlamamak ve doğru satış stratejisi geliştirmemek yer alıyor. Bu noktadan yola çıkarak kişi ve kurumların sürdürülebilir sonuçlar almalarına destek olmak için eğitim ve seminerler düzenlemeye, danışmanlık vermeye başladım. Çıktığım yolda farklı alanlarda uzman kişilerle karşılaştım.

Aynı amaçla; değer katmak, fayda sağlamak, destek olmak için yoldaydık. Yol arkadaşı olduk. Kimisi eğitmen, kimisi danışman, kimisi konuşmacı olan yol arkadaşlarımla ST Akademik çatısı altında kişi ve kurumlara değer katmak için çalışıyor, alınan her olumlu sonucun keyfini yaşıyoruz.

Senelerce satış felsefesi olarak benimsediğim bakış açısıyla; kişilerin yaşamını kolaylaştırmak, bir ihtiyacını gidermek, kalıcı fayda sağlamak üzere eğitim ve seminer organizasyonları yapmak; bazılarında eğitmen / konuşmacı olarak yer almak; danışmanlık vermek misyonum olarak şekillendi.

Türkiye’de doğan yenilikçi iş fikirlerinin yaşaması ve büyümesine, nesiller boyu devam edecek markalara dönüşmesine yardımcı olmak vizyonum oldu.

İnsanları dinlemeyi, anlamayı, farklı açıdan bakarak potansiyellerini ortaya çıkarmayı, yaşamlarında fark yaratıp kalıcı bir değer bırakmayı seviyorum. Bir kahve eşliğinde sizinle de tanışmak isterim.

Volkan Yörütken
ST Akademik Kurucusu

0532 635 60 25
bilgi@stakademik.com @stakademik
CoZone ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi,
Mustafa Kemal Mahallesi, Dumlupınar Bulvarı, 280/G-1260, Çankaya / Ankara